Oğuz Kağan-Karanlıklar Diyarı

Yazar. : Yiğit Gürsoy. Oğuz Kağan - Karanlıklar Diyarı. Herkes etrafına bakmış, Ulu Kam'ın sözünü kimin kestiğini merak etmişti. Konuşan, Kağan oğluydu.

Responsive image
YAZAR
Yiğit Gürsoy
DOSYA BOYUTU
2,40 MB
YAYIN TARIHI
2019
DIL
Türkçe
ISBN
9786057603456

Oğuz Kağan-Karanlıklar Diyarı harika bir kitap. Bu kitabın yazarı Yiğit Gürsoy. mobilityweekbg.com'ye kaydolun ve Yiğit Gürsoy'den Oğuz Kağan-Karanlıklar Diyarı kitabını ve diğer kitapları ücretsiz olarak indirin.


Ulu Kam, “Bu yiğide ne ad verilmeli?” dediği anda bir ses duyuldu; “Durun!” Herkes etrafına bakmış, Ulu Kam’ın sözünü kimin kestiğini merak etmişti. Konuşan, Kağan oğluydu. Törede bu yoktu, balalar yiğitlik yapar, ulular bu yiğitliğe göre ad verirlerdi. Bu yiğit balaya da ad verecek kişi Ulu Kam’dı. Bu tören boyunca söz almak, araya girmek, konuşmak olmazdı. Tören sonuna kadar beklenmesi gerekirdi. Bir ilk yaşanıyordu.“Benim bir adım var!”Herkes şaşkınlık içinde birbirine bakıyordu. Kimseden ses çıkmıyordu. Sadece Ulu Kam’ın yüzünde hafif bir tebessüm vardı. Sanki bunu bekliyordu, sanki olacaklardan haberi vardı.“Benim adım Oğuz.” dedi. “Bu adı ben koymadım, ben ismimle doğdum, bu adı bana Tanrı verdi.”Balanın ağzından “Benim adım Oğuz” cümlesi çıktığı zaman, uluma sesleri duyuldu. Kalabalık birden kafasını dağın tepesinde beliren bozkurda çevirdi. Tüm ihtişamı ile göğe doğru uluyordu. Aynı bozkurt, Oğuz doğduğunda da ortaya çıkmıştı. Bir süre uluduktan sonra ortadan kayboldu.Kara Kağan ve Ay Hatun, oğullarının yanına geldiler. “Oğuz!” diye haykırdılar. Onlara tüm budun katıldı.“Oğuz!”“Oğuz!”“Oğuz!”Budun ismi sevmişti, “Oğuz”. Budun bu ismi öğrendi. Tabii ki sadece budun öğrenmeyecekti. Tüm dünya bu ismi duyacak, bu isim binlerce yıl sonra bile hatırlanacaktı.(Tanıtım Bülteninden)  


Aynı bozkurt, Oğuz doğduğunda da ortaya çıkmıştı. Bir süre uluduktan sonra ortadan kayboldu. Kara Kağan ve Ay Hatun, oğullarının yanına geldiler. "Oğuz!" diye haykırdılar.